ÚvodČeská nejOsobnostJiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů
Osobnost

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Výčet profesí a dovedností Jiřího Trnky (24. února 1912 Plzeň – 30. prosince 1969 Praha) je ohromující: byl výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista i režisér animovaných filmů. A také autor filmových kostýmů, například pro film Císařův pekař a Pekařův císař Jana Wericha.
Když Jiří Trnka studoval na plzeňském gymnáziu, jeho profesor kreslení Josef Skupa (1892–1957) ho přizval ke spolupráci s loutkovým divadlem Feriálních osad. Již v sedmnácti letech se Trnka úspěšně účastnil různých mezinárodních loutkových výstav, Skupa jej také přivedl ke studiu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze (1929–1935). Jejich spolupráce trvala řadu let, pro Skupovo divadlo Trnka vytvořil řadu loutek. Kreslil pro řadu novin a časopisů, díky originálnímu stylu se záhy proslavil zejména jako ilustrátor dětských knížek.

Společně s Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem patří Jiří Trnka k zakladatelům českého animovaného filmu. Mistrovství Jiřího Trnky má nemalou zásluhu na zařazení českého loutkářství na Seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Jak vzpomíná jeho první žena Helena Chvojková, veškerou práci, byť byla drobná nebo pro umělce jeho formátu jaksi nedůstojná, dělal svědomitě a pečlivě. Sotva dokončil jednu zakázku, už se pustil do další, často jich dělal několik najednou a nikoho neodmítal.

Událostí na knižním trhu se v roce 1939 staly jeho ilustrace pohádkové knížky Josefa Menzela Míša Kulička a o rok později nové vydání Karafiátových Broučků. Trnka se záhy stal dvorním ilustrátorem Františka Hrubína a ilustroval celou řadu jeho knížek pro děti, například Říkejte si se mnou, Pohádku o Květušce a její zahrádce či Špalíček veršů a pohádek. Trnkovy ilustrace rovněž doprovázely verše nejlepších soudobých českých básníků, ovšem vždy se stylem přizpůsobil jejich textům: jinak přistupoval k textům Františka Hrubína, jinak ilustroval básně Vítězslava Nezvala, Vladimíra Holana či Jaroslava Seiferta. Podobně jako oni si všímal maličkostí, které nikdo jiný před ním takto nezachytil. V jednom z rozhovorů vysvětloval: „Naučil jsem se dívat dolů na malé nevzhledné travičky, které by nikoho nenapadlo nakreslit, na kamínky v potoce, na brouky a žížaly. Dodnes stejně jako tenkrát cítím přesně totéž, když vidím první petrklíč. Tu ostrou jarní radost, kterou známe všichni.“
 
Trnkovo pojetí kouzelného dětského světa bylo oceněno i v zahraničí, a to v 60. letech na Světové výstavě EXPO v Bruselu, odkud si ceny odvezly dvě knihy s Trnkovými ilustracemi. Jednalo se o Pohádky z Tisíce a jedné noci Františka Hrubína a Pohádky od Hanse Christiana Andersena. Právě kniha Andersenových pohádek s ilustracemi Jiřího Trnky byla později vyhlášena nejkrásnější dětskou knihou 20. století.

Originálním autorským dílem je kniha Zahrada (1962), kterou napsal i nakreslil a dočkala se rovněž filmového zpracování.

Trnka také spolupracoval s Národním divadlem v Praze jako výtvarník scén a kostýmů. V roce 1945 byl jedním ze spoluzakladatelů studia kresleného filmu Bratři v triku, kde vznikla spousta úspěšných animovaných filmů, například protiválečný Pérák a SS nebo pohádka Zasadil dědek řepu; Trnka byl téměř u všech svých filmů režisérem, scénáristou a výtvarníkem. Protože ale chtěl pracovat především s loutkami, založil roku 1947 studio loutkového filmu. Tam vznikla řada úspěšných snímků, které získaly řadu cen na mezinárodních filmových festivalech a proslavily československý animovaný film po celém světě.

Hned jedno z prvních děl, Zvířátka a Petrovští, otevřelo českému loutkovému filmu dveře do světa: v roce 1946 kreslená pohádka získala hlavní cenu za krátký film na festivalu v Cannes a posbírala řadu dalších ocenění, jako byla cena H. Ch. Andersena nebo Melliésova cena za nejlepší animovaný film.

Filmy Jiřího Trnky získaly ocenění na festivalech v Benátkách, Paříži či na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. V roce 1955 byl oceněn titulem Zasloužilý umělec a v roce 1963 Národní umělec. K získaným cenám se však Trnka stavěl spíše lhostejně, neboť se prý nerad vracel k již dokončené práci.

Trnka byl velmi pracovitý a jako jeden z mála ilustrátorů dokázal kreslit pravou i levou rukou, ba dokonce oběma současně. Byl dvakrát ženatý; jeho první ženou byla Helena Chvojková, autorka knížky Zuzanka objevuje svět, kterou Trnka ilustroval. Zajímavá byla i jeho bydliště: v letech 1938–1958 žil v Košířích v usedlosti Turbová, poté se přestěhoval do Humlova domu na Kampu, kousek od domu svého přítele Jana Wericha, kde bydlel až do své smrti.

Jeden ze zakladatelů našeho loutkářství a loutkového filmu, přezdívaný Walt Disney Východu, zemřel v pouhých padesáti sedmi letech. Jeho hrob najdete na Ústředním hřbitově v Plzni. Originální pomník v Borském parku připomíná poslední Trnkův film Ruka, tvrdou alegorii totalitní moci.
 

Desetkrát o Jiřím Trnkovi

  • Trnkovy nejznámější loutkové filmy jsou Špalíček (1947), Císařův slavík (1948), Bajaja (1950), Staré pověsti české (1952), Osudy dobrého vojáka Švejka (1954) a Sen noci svatojánské (1959)
  • Ve filmu Osudy dobrého vojáka Švejka nadaboval Švejka Trnkův přítel Jan Werich, Trnka na oplátku ilustroval Werichovu knihu pohádek Fimfárum.
  • Trnka vytvořil kostýmy pro filmy Jan Hus (1954), Jan Žižka (1955) a Proti všem (1956).
  • Trnkovým dílem je rovněž loutkový western Árie prérie, který inspiroval Lipského filmovou parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera. Předlohou pro tváře loutek kočího a bandity byli sami tvůrci Jiří Trnka a Jiří Brdečka.
  • Pohádku Dva mrazíci (1954) namluvili Vlasta Burian a Jan Werich.
  • V 60. letech Trnka připravoval animovanou verzi Tolkienova Hobita, zůstalo ale jen u nápadu.
  • Trnkovy loutky včetně známé svatby u Broučků jsou vystaveny například v Muzeu loutek přímo na hlavním plzeňském náměstí. Další loutky si prohlédnete v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi.
  • Jeho jméno má i Galerie Jiřího Trnky, výstavní síň občanského sdružení Unie výtvarných umělců Plzeňska.
  • Po Trnkovi byla pojmenována planetka číslo 38461.
  • Trnka byl milovník šampaňského. Když jednou kvůli opravám nábřeží snížili hladinu Čertovky, která protékala přímo pod okny jeho domu, z vody se prý vynořila impozantní hora prázdných lahví.
Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2025

4. 7.12. 7.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2025

Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem jako MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Kultura

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

O světové výstavě Expo se obvykle mluví dlouho před jejím konáním a dlouho po ní. Je to pochopitelné: jde o setkání zemí a národů z celého světa, které během několika měsíců na jediném místě představují své výrobky, vynálezy, řemeslnou zručnost a kulturní poklady. Vydejte se s Kudy z nudy na malý výlet do historie světových výstav, který stylově zakončíme na akci, která se teprve chystá: výstavě Expo 2025 v japonské Ósace.

Werichovka – Werichova vila na Kampě Památky

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Loutky a slavné české loutkářství: vypravte se do míst, kde se s nimi seznámíte

Loutky a slavné české loutkářství: vypravte se do míst, kde se s nimi seznámíte

České loutkářství má letitou tradici. Dodnes je velmi oblíbené a podle Národního informačního střediska pro kulturu působí v Česku devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Není divu, že se tento fenomén dostal roku 2016 i na Seznam nehmotného dědictví UNESCO. Poznejte svět loutek v hravých expozicích anebo přímo na místě činu, tedy v loutkových divadlech.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti Kultura

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek v Plzni (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani muzejní divadlo.

Galerie Jiřího Trnky – Unie výtvarných umělců v Plzni Kultura

Galerie Jiřího Trnky – Unie výtvarných umělců v Plzni

Galerie Jiřího Trnky je výstavní síní občanského sdružení Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti.

Svatba u Broučků – dioráma Jiřího Trnky Kultura

Svatba u Broučků – dioráma Jiřího Trnky

Přijďte si prohlédnout nevídané prostorové znázornění příběhu Broučků od Jana Karafiáta s 57 původními loutkami Jiřího Trnky.

Kanál Čertovka – pražské Benátky Památky

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.

Divadlo Alfa v Plzni Kultura

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství má letitou tradici. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v Česku nyní působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je od 1. prosince 2016.

Jaroslav Seifert – jediný český držitel Nobelovy ceny za literaturu

Jaroslav Seifert – jediný český držitel Nobelovy ceny za literaturu

Město v slzách, Samá láska, Šel malíř chudě do světa, Píseň o Viktorce, Maminka a Chlapec a hvězdy – to je jen část básnických sbírek Jaroslava Seiferta (23. září 1901, Praha-Žižkov – 10. ledna 1986, Praha). Básník, spisovatel, novinář a překladatel je jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu.

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Broučci Jana Karafiáta, pohádkový příběh o rodině svatojánských broučků, patří do zlatého fondu české dětské literatury. A nezůstalo jen u literárního zpracování: řada čtenářů zná kromě knihy také dvanáctidílný animovaný loutkový seriál, který Česká televize vysílá jako Večerníček. Na Kudy z nudy vám ukážeme další místa, kde se s Broučky setkáte, třeba Jimramov na Vysočině nebo Velkou Lhotu na Valašsku.

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Možná znáte impozantní hrad Velhartice, ale prošli jste se také stejnojmenným městečkem? Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se prý odehrál děj pověsti, o níž v baladě Svatební košile básní Karel Jaromír Erben.

Česko mezi řádky: Zahrada renesančního všeuměla Jiřího Trnky

Česko mezi řádky: Zahrada renesančního všeuměla Jiřího Trnky

Ilustrace Andersenových pohádek, loutkové filmy Zvířátka a Petrovští, Staré pověsti české, Osudy dobrého vojáka Švejka či Sen noci svatojánské: to jsou nejznámější díla výtvarníka Jiřího Trnky, jednoho ze zakladatelů českého animovaného filmu, světově uznávaného ilustrátora a všestranně nadaného umělce. Zvláštní místo v srdci mnoha malých i velkých čtenářů pak má jeho jediná autorská kniha Zahrada.

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Režiséra, výtvarníka a scénáristu Karla Zemana (3. listopadu 1910 – 5. dubna 1989) zná celý svět jako autora filmů Vynález zkázy, Baron Prášil či Cesta do pravěku. Jeho umění obdivovali Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí, Zemanovy filmy ovlivnily režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama či režiséra Tima Burtona. Pro režiséra Stevena Spielberga byla Cesta do pravěku jedním z inspiračních zdrojů pro film Jurský Park.

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí založení Národního technického muzea

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.
Plasy, Plzeňský kraj

Tachovské městské slavnosti 2025

Léto je obdobím setkání na zahradě či venku ať už s přáteli nebo s rodinou. Městské slavnosti v Tachově jsou skvělou příležitostí, jak potkat své známé, sousedy, kamarády, někdy dokonce i příbuzné, užít si mnoho zábavy, dozvědět se víc o městě.
Tachov, Plzeňský kraj

Nebílovské divadelní léto 2025

Divadlo na zámku.
Nebílovy, Plzeňský kraj

Den Českého lesa 2025

Tradiční akce s názvem Den Českého lesa na Čerchově bude v sobotu 4. října 2025 vyvrcholením letošních oslav ke 20. založení chráněné krajinné oblasti Českých les.
Česká Kubice, Plzeňský kraj

Vzpomínková pouť na výhledy – 100. výročí úmrtí Jindřicha Šimona Baara

Vzpomínkovou pěší poutí od Baarova domu v Klenčí p. Č. k pomníku Jindřicha Šimona Baara na Výhledech, si připomeneme slavného spisovatele, kněze, patriota, rodáka a občana Klenčí.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Petr Kolář v kostele sv. Jana Nepomuckého – Nemanice

Petr Kolář a akustický koncert v kostele sv. Jana Nepomuckého.
Nemanice, Plzeňský kraj

Chodrockfest 2025

V domažlickém jezdeckém areálu TJ Start se znovu uskuteční rockový festival Chodrockfest, který má za sebou již několik zdařilých ročníků. Na dvou střídajících se pódiích zahraje ve dnech 8. – 9. srpna téměř dvacítka českých kapel.
Domažlice, Plzeňský kraj

Sraz historických vozidel v Domažlicích – 51. ročník jízdy spolehlivosti Chodskem

Veteran car club Domažlice pořádá již 51. ročník mezinárodní jízdy spolehlivosti historických vozidel do roku výroby 1955, který se koná 16. 8. 2025.
Domažlice, Plzeňský kraj

Hora Čerchov – nejvyšší hora Českého lesa

Hora Čerchov se svou výškou 1.042 m n. m. je nejvyšším vrcholem pohoří Českého lesa, které se táhne od Všerubského průsmyku až k vrcholu Dyleň u Chebu. Na vrcholu je přístupná rozhledna Kurzova věž, občerstvení a malá retro hospůdka.
Česká Kubice, Plzeňský kraj

Kurzova rozhledna na Čerchově

Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.). Vydat se sem můžete na kole i pěšky. Areál v okolí kamenné Kurzovy rozhledny prochází postupnou revitalizací.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Emerichova studna na Čerchově

Pod vrcholem Čerchova naleznou turisté odpočinkové místo se studánkou a jednoduchou útulnou, kterou lze využít při špatném počasí. Tzv. Emerichova studna či studánka byla postaveba na počátku 20. století a nyní je obnovena, včetně laviček pro posezení.
Pec, Plzeňský kraj

Útulna na Malinové hoře u Čerchova

Lyžaři a turisté si mohou odpočinout v útulně, která vznikla přebudováním bývalých kasáren. Cílem vybudování útulny je zatraktivnit oblast kolem Malinové hory turistům.
Chodov, Plzeňský kraj

Český les na běžkách – Čerchovský okruh

Troufnete-li si na obtížnější trasu, sbalte si svačinu a vydejte se na běžky na Čerchovský okruh. Trasa vede Pod Čerchovem – útulna Na Malinovce – Kamenná loučka – lesní chata Pod Vodárnou – Na Zlomu – Rajská vyhlídka – Pod Čerchovem.
Česká Kubice, Plzeňský kraj

Na běžkách Chodskem: běžecké tratě Čerchov a Capartice

Desítky kilometrů běžeckých stop nabízí okolí Čerchova na Domažlicku. V případě dobrých sněhových podmínek si potom bílé stopy mohou milovníci lyžování užívat i přímo v Domažlicích.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Naučná stezka Capartické louky

V jižní části CHKO Český les byla otevřena naučná stezka Capartické louky. Stezka přibližuje zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Na běžkách Chodskem: Lyžování v okolí Čerchova

Oblast Čerchov – Gibacht leží mezi Domažlicemi a Klenčí pod Čerchovem. Na své si přijdou především vyznavači běhu na lyžích, ale využít můžete i sjezdového lyžování na lyžařském svahu Sádek.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Zámeček Milada u Domažlic

Rodinný pension Zámeček Milada, který byl postaven roku 1900 a zrekonstruován v roce 2006, se nachází blízko oblíbeného rekreačního centra Babylon a hraničního přechodu s Německem Folmava.
Česká Kubice, Plzeňský kraj

Autokemp Babylon v Českém lese

Kemp poskytuje ubytování ve dvou, třech, čtyř a šestilůžkových chatkách se společným sociálním zařízením. K dispozici jsou také pětilůžkové chatky mimo areál, kde naleznete sociální zařízení a kuchyň. Nechybí místa pro stany i karavany.
Babylon, Plzeňský kraj

Hotel Sádek – wellness relaxace v Českém lese

Wellness, turistika a volný čas podle vašich představ v nově otevřeném a zrekonstruovaném hotelu, který se nachází v samém srdci horního Chodska.
Díly, Plzeňský kraj

Hospoda U Hadamů v Postřekově

Hospoda se nachází v Postřekově v blízkosti kaple sv. Jakuba. Jde se o nejstarší stále fungující hospodu v obci asi z roku 1840. 
Postřekov, Plzeňský kraj

Venkovský dům Podveský mlýn

Rodinný penzion se nachází u Domažlic. Kromě ubytování je k dispozici také restaurace i wellness služby.
Tlumačov, Plzeňský kraj

Viola Domažlice

Nově zrekonstruovaný rodinný komplex Viola se nachází v blízkosti historického centra města Domažlice, v samém srdci Chodska.
Domažlice, Plzeňský kraj

Hotel a restaurace Sokolský dům

Rodinný 3*** hotel se stylovou restaurací a letní terasou, se nachází přímo na malebném historickém náměstí města Domažlice.
Domažlice, Plzeňský kraj

Kulturní centrum – Pivovar Domažlice

Ve zrekonstruované historické budově sladovny z konce 19. století najdete dnes: galerii Hvozd s prosklenými lávkami, komunitní centrum, klub, knihovnu se vzdělávacím centrem, Městský pivovar Domažlice s pivnicí, restauraci. Pote hyjtu!
Domažlice, Plzeňský kraj
OSZAR »