ÚvodAktualityVydejte se do národních geoparků za poznáním: do stvěta trilobitů, pravěkých moří a unikátních hornin
Příroda

Vydejte se do národních geoparků za poznáním: do stvěta trilobitů, pravěkých moří a unikátních hornin

Fascinující geologické útvary, zajímavé naučné stezky, stopy dávných horníků a příběhy Země, to jsou národní geoparky. V Česku jich je jich už 11! Víte, že prvním českým členem Sítě evropských geoparků (EGN) se stal geopark Český ráj? Vydejte se za objevováním pravěkých moří, starých lomů a dalších přírodních zajímavostí, které souvisejí s geologií a paleontologií.

Projděte se Krajinou břidlice v Nízkém Jeseníku

Krajina břidlicePoznejte krajinu s oblými zelenými pastvinami, hlubokými dolinami se starými řekami a potoky, krajinu lesů i osamělých skupin stromů v kopcích, které ukrývají staré lomy a doly. Geopark Krajina břidlice se nachází v Nízkém Jeseníku, jeho okraj lemuje Hrubý Jeseník a Moravská brána. Unikátnost Krajiny břidlice spočívá v pohornické krajině, která vznikala těžbou břidlice po dobu několika staletí. Břidlicové hornictví zanechalo jedinečný otisk v krajině – třpytivé odvaly břidlic a ruiny hornických staveb v okolí jámových a stěnových lomů. Mystické kouzlo nabízejí desítky starých dolů na břidlici, ohromujících dokladů lidské práce.

Břidlice Fletcherův důlPodzemí ukrývá dlouhé klenuté chodby vyskládané z břidlic, malé i nepředstavitelně velké dobývací komory, kilometry vyražených štol. Mezi nejatraktivnější lokality patří Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou, zpřístupněná důlní díla – Raabova štola v Zálužném u Vítkova a Flascharův důl u Oder nebo venkovní geologické expozice v Odrách a Vítkově. Mimo to se v krajině dochovaly kuželovité vrcholy vyhaslých stratovulkánů, které tvoří dominantu Bruntálska. Jedná se o vrcholy Velký Roudný, Malý Roudný, Uhlířský vrch, Venušina sopka či Razovské tufity.
 

Výlet do světa geologických paleontologických zajímavostí do Národního geoparku Barrandien

trilobiotNárodní geopark Barrandien byl vyhlášen v roce 2020 a zabírá rozlehlou oblasti mezi Prahou, Příbramí, Plzní a Rakovníkem. Je mezinárodně známá bohatými nálezy zkamenělin a proslavil ji Joachim Barrande. Geopark má rozlohu 4 316 kilometrů čtverečních a je tak největším geoparkem v České republice. Navíc podle odborníků nejen jeho geologická rozmanitost jej předurčuje k tomu, aby byl zapsán na seznam globálních geoparků UNESCO.

tetínProstor geoparku odhaluje tajemství milionů let vývoje planety Země, jedná se o pestrou mozaiku geologických paleontologických zajímavostí. Profily a odkryvy nejsou tak masivní jako jinde na světě, ale jsou úžasně pestré a dobře dostupné na kole, pěšky, lodí, vlakem nebo dokonce tramvají. Geopark Barrandien zahrnuje například vápnomilné biotopy Českého krasu s přesahem na sousední Křivoklátsko, dále brdské lesy, na Plzeňsku značná část Křivoklátska. Rakovnicko zahrnuje velkou část CHKO Křivoklátsko s jeho nejcennějšími partiemi vázanými na strmé údolí a okolí řeky Berounky. Ale i Praha má unikátní přírodu, což rozhodně není pro velkoměsta obvyklé a očekávatelné. Nalézá se zde přes 90 maloplošných zvláště chráněných území. Velice pěkné scenérie nabízí Prokopské údolí či Divoká Šárka.
 

Rarity i skvosty v Geoparku Český ráj si projdete po Tiché stezce

Horniny sice vypadají docela obyčejně a na první pohled nejsou tak zajímavé jako zvířata a rostliny, ale skrývají se za nimi zajímavé a dávné příběhy. Platí to i pro Česko: sice tu nenajdete zeměpisně nejrozsáhlejší jeskyně a další rarity, ale naše příroda je velice pestrá a díky tomu můžete na poměrně malém území poznat spoustu geologických jevů. Prvenství drží Geopark Český ráj, zřízený v roce 2005 a zařazený jako jediný u nás do sítě globálních geoparků UNESCO; těch je na celém světě jen něco přes šedesát. Výrazně přesahuje stejnojmennou chráněnou krajinnou oblast a zahrnuje tak širokou škálu geologických fenoménů jako jsou proslulá skalní města, paleontologické, mineralogické a archeologické lokality i historické památky.
 

Geopark Egeria součást přeshraničního Česko-Bavorského Geoparku

Dalším přírůstkem byl Geopark Egeria, který zahrnuje velkou část regionu Západočeských lázní, a na něj navazující projekt Geopark GeoLoci. Ten zahrnuje krajinu kolem Tachova, Plané, Stříbra a Konstantinových Lázní společně se severní částí Českého lesa. Objevíte tu řadu geologicky zajímavých lokalit a hornických památek včetně dávných vulkánů a minerálních pramenů, v krajině se dodnes najdou stopy po dolování železitých rud, zlata i lámání žuly.
 

Cesty za rytíři a zlatem Železných hor a Blaníku

železné horyHistorií Země se během několika dní  projdete v geoparku Železné hory, který leží na pomezí východních Čech a Vysočiny mezi Novými Hrady, Hlinskem a Chotěboří.

Poměrně známý je geopark Kraj Blanických rytířů mezi Českým Šternberkem, Zručí nad Sázavou, Mladou Vožicí a Postupicemi. Pozornost si vedle bájné hory BlaníkVeřejovou skálou, magickým vchodem do nitra hory, zaslouží například zlatodůl Roudný s muzeem a naučnou stezkou anebo geologická expozice u Domu přírody Blaníku, kde začíná (anebo končí, záleží na tom, odkud půjdete) naučná stezka S rytířem na Blaník.
 

Na kopce a do hor za dědictvím Země

Využívání nerostných surovin ovlivnilo hospodářský a kulturní vývoj oblasti v předhůří Beskyd, mezi hlavním horským hřebenem a řekou Odrou; místní zajímavosti mapuje Geopark Podbeskydí. Do krajiny vylidněné kvůli bývalému vojenskému prostoru láká Geopark Ralsko; kromě zaniklých vsí a staveb zahloubených do pískovcových skal na vás v okolí Ralska, Doks, Mimoně a Stráže pod Ralskem čekají také atraktivní skalní města.

Na toulky „krajem žuly a renesance“ zve Geopark Vysočina, ležící mezi Počátkami, Telčí a Batelovem. Typické je pro něj množství lomů, starých i těch, kde se dodnes těží kámen. Symbolem národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice. Oblast je z geologického hlediska cenná zejména svou geomorfologií s vývojem skalních scenérií, rašelinišť a specifických biotopů na rozhraní magmatických hornin moldanubického plutonu a metamorfovaných hornin moldanubika a specifickými magmatickými strukturami.

BroumovskoRozsáhlou oblast zahrnuje Geopark Broumovsko, harmonická krajina skalních měst a barokních kostelů, na jejichž stavbu byly použity místní horniny. Kdysi před stamiliony let v prvohorách tu byly rozlehlé tropické močály s bujnou vegetací, jejíž zbytky pod mohutnými nánosy písků a štěrků zuhelnatěly. Ve třetihorách se místní kraj zaplavilo mělké moře, do kterého řeky přinášely obrovské množství jemného písku. Pískovcové sedimenty pak vytvořily nádherná skalní města, jako je Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, Ostaš či Broumovské stěny.

Geopark ŠumavaGeopark Královská Šumava najdete na soutoku dvou zlatonosných řek (Otavy a Losenice) a na vstupu do jejich údolí tradičního královského zlatorudného revíru – jako projekt místního spolku Českého svazu ochránců přírody Rejštejn. Představuje část jednoho z geologicky nejstarších území v Evropě, které od středověku podléhalo – jako hraniční území – přímo českému králi a o němž se v historii mluví jako o "Královském hvozdu".
 

Co byste měli vědět o národních geoparcích?

  • V současné době máme 11 národních geoparků a další se připravují na vyhlášení.
  • Národní geoparky v ČR vznikají od června 2010.
  • První získal certifikát geopark Egeria, který je součástí přeshraničního projektu Česko-bavorský geopark. Postupně přibývaly další národní geoparky: Železné hory, GeoLoci (zanikl 2020), Kraj Blanických rytířů, Podbeskydí, Ralsko, Vysočina, Broumovsko, Barrandien, Krajina břidlice a Královská Šumava.
  • Geoparky jsou území s cenným geologickým dědictvím a zároveň zajímavou turistickou nabídkou. Důležité proto nejsou jen geologické objekty, ale i archeologické a historické památky.
  • Každoročně na přelomu května a června se koná Evropský týden geoparků za účelem popularizace geoparků jako takových a na podporu ochrany geologického dědictví.
  • Geodiverzita představuje rozmanitost horninového prostředí. Zahrnuje rozmanitost zemských složek, kam patří nerosty, horniny, fosílie, půda, voda, a procesy, které utvářejí Zemi. Jedná se o souhrn magmatických, tektonických, vulkanických a dalších tzv. endodynamických (vnitřních z hlediska zemské kůry) a sedimentárních, zvětrávacích, erozních, atmosférických a dalších exodynamických (působících zvenčí) sil a procesů.
  •  O členství v síti národních geoparku se může ucházet jakékoliv území s významným geologickým dědictvím.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Národní Geopark Broumovsko Příroda

Národní Geopark Broumovsko

Národní geoparky jsou území, která představují výjimečné geologické bohatství a další přírodní a kulturní dědictví naší země. Tuto charakteristiku splňuje i Geopark Broumovsko, který je již 9. takovým územím v České republice.

Geopark Podbeskydí Příroda

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí se rozkládá v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na ploše 530 km². Území je ohraničeno sníženinou Oderské brány, úbočím Palkovických vrchů, prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a úbočím Kojetínských vrchů.

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku Příroda

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Geopark Vysočina Příroda

Geopark Vysočina

Geopark Vysočina se rozkládá převážně na Jihlavsku, nacházejí se tu významné geologické jevy, jako jsou kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk a lomy s mrákotínskou žulou. Symbolem nového národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice.

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy Příroda

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy

Objevte Šumavu tak, jak ji znají jen ti, co tu žijí. Jděte tam, kam davy nechodí a pochopte ji v souvislostech. V malých skupinkách – s osobním doprovodem – o krajině, zvířatech, stromech, lidech a jejich příbězích – cestou necestou, starými lesy.

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl Památky

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl

Důlní muzeum Flascharův důl v Odrách se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko Příroda

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Poznejte místa s bohatou historií Geopark Ralsko nabízí výjimečné scenérie 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím. Svým rovinatým terénem láká k návštěvě turisty, cykloturisty, "in-linisty", ale také rodiny s dětmi a kočárky.

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty Příroda

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny.

Geopark Krajina břidlice Příroda

Geopark Krajina břidlice

Poznejte krajinu s oblými zelenými pastvinami, hlubokými dolinami se starými řekami a potoky, krajinu lesů i osamělých skupin stromů v kopcích, které ukrývají staré lomy a doly. Geopark Krajina břidlice se nachází v Nízkém Jeseníku, jeho okraj lemuje Hrubý Jeseník a Moravská brána.

Národní geopark Kraj blanických rytířů Příroda

Národní geopark Kraj blanických rytířů

Národní geopark Kraj blanických rytířů vás zavede doslova do nitra Čech. Za horninami nejstaršího stavebního kamene Českého masivu, ale i starými zlatokopy a současnou ochranou přírody.

Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Geopark Jeseníky Příroda

Geopark Jeseníky

Geopark Jeseníky je tvořen sedmi oblastmi, které disponují desítkami přírodních a kulturních památek, ale také nabízejí řadu služeb. Návštěvníkům je k dispozici rozsáhlá síť informačních center, která poskytují vyčerpávající informace o možnostech volnočasových aktivit a turistiky.

Národní geopark Barrandien Příroda

Národní geopark Barrandien

Chcete se vydat po dně pravěkých moří? Do vzdálených časů vás přenese Geopark Barrandien, největší geopark v České republice. Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Geopark u Čížova v Národním parku Podyjí Příroda

Geopark u Čížova v Národním parku Podyjí

Správa Národního parku Podyjí vytvořila u návštěvnického centra v Čížově na Znojemsku geopark, který představuje 12 základních hornin nacházejících se na tomto chráněném území.

Znáte naše geoparky?

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi. Různorodost neživé přírody – pestrost tvarů, půd, hornin a procesů, které je utvářejí, připomíná každoročně 6. října Mezinárodní den geodiverzity.

Další aktuality

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 7. – 8. června 2025, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 16:51
Příroda

Deset dobrodružných výletů za loupežníky, lapky a pašeráky

Mají vaše děti rády Rumcajse, Ledříčka, Ondráše a další lapky a loupežníky? Pak se vydejte s portálem Kudy z nudy na veselé loupežnické putování po hradech, skalách, jeskyních a jiných tajemných místech. Zjistíte, že loupežníky se Česko jen hemží!
19. květen 2025 15:00
Příroda

50 tipů na návštěvu okrasných zahrad

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí a nahlížet nejenom do parků či zámeckých zahrad, ale i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst? Znáte svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend), který vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu? Cílem bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, a tak se po několika ročnících uspořádaných v Británii svátek pomalu začal šířit i do dalších měst a postupně po celé Evropě. Na výlety plné vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 8:00
Příroda

20 tipů, kam za vůní a zdravím do bylinkových zahrad

Naše tělo funguje jako celek, a příčin, proč nejsme občas v pohodě, je celá řada, navíc většina z nich není ani tak fyziologických jako psychických. Velkým strašákem dneška je stres, který se podílí na spoustě dysfunkcí v celém organismu. Zbavit se jeho negativního působení vůbec není snadné. Udělejte si čas na sebe a vydejte se na výlet do bylinkových zahrad. Vyberte si z tipů Kudy z nudy některou přírodní bylinkovou zahradu. Zahrady, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou, plné rostlin, bylinek a rovnováhy.
18. květen 2025 17:21
Příroda

Víkend otevřených zahrad nabídne letos stovky zajímavých míst v Česku

Řada zahrad bývá veřejnosti nepřístupná. Navštívit je můžete během akce Víkend otevřených zahrad, kdy budou po celé České republice najednou otevřeny ty nejkrásnější zahrady a najdete mezi nimi právě i ty, do nichž se běžně nepodíváte. Kdy? V sobotu 7. a neděli 8. června 2025. Během této akce pořádá řada parků a zahrad bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti, koncerty a další akce. Letos se veřejnosti otevře téměř 300 zahrad.
18. květen 2025 15:33
Příroda

Autem na rozhlednu: tipy na místa z celého Česka, kam dojedete až těsně pod vyhlídkovou věž

Nechce se vám šlapat kilometry pěšky a přeci máte chuť vyrazit se svým autem či na motorce za krásnými rozhledy? Kudy z nudy má pro vás řešení – udělejte si výlet na místa, odkud je to na rozhlednu nebo vyhlídku doslova pár kroků. V dnešních tipech pro mototuristy vám nabídneme místa, kde najdete parkoviště těsně u rozhledny. Ocení je nejen majitelé automobilů a příznivci jízdy na dvou kolech, kteří nechtějí své miláčky nechat dlouho bez dozoru, ale třeba i méně pohybliví turisté, kteří hledají zajímavý cíl pro své cesty.
17. květen 2025 15:00
Příroda

15 tipů na jarní procházku arboretem

Jaro je konečně tady a s ním i záplava květů. Udělejte si procházku do některého z arboret či botanické zahrady a pokochejte se pohledem na kvetoucí keře, stromy i květiny. Uvidíte kvést magnólie, šeříky, azalky, dříny i nádherné rododendrony. Z cibulovin potěší pivoňky, kosatce, narcisy, macešky, pozdní tulipány, gladioly nebo hořce.
12. květen 2025 18:00
Příroda

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

Není jezero jako jezero: své by o tom mohlo vyprávět třeba Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybník, anebo nejrůznější přehrady. Nenabídneme vám kompletní výčet, ale podíváme se na ta nejzajímavější jezera, často spojená se zvláštními příběhy.
12. květen 2025 9:31
Příroda
OSZAR »