Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.
Zámek v
Novém Městě nad Metují byl založen současně s městem začátkem 16. století. Roku 1501 postavil
Jan Černčickým z Kácova gotickou dřevěnou tvrz. Pernštejnové po požáru v roce 1526 vystavěli na místě původní tvrze zámek v renesančním stylu. V letech 1652 – 1665 byl zámek znovu částečně přestavěn raně barokně. Každý z majitelů panství přispěl něčím zajímavým k rozvoji města, ať to byli dále Trčkové z Lípy či Lesliové.
Zámecká zahrada a zámecká budova byly naposledy stavebně upraveny architektem Dušanem Jurkovičem v první polovině 20. století na přání průmyslnické rodiny Bartoňů z Dobenína. Z tohoto období je možné zhlédnout
autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco, rondokubismu a funkcionalismu. Na výzdobě interiérů pracovalo mnoho významných českých umělců, např. Pavel Janák, prof. František Kysela, Marie Teinitzerová, Helena Johnová a další. Rodina Bartoňů zámek vlastnila do r. 1948, poté byl znárodněn a do roku 1991 ho spravoval stát.
Od r. 1992 je zámek opět majetkem rodiny Bartoň-Dobenín a je přístupný veřejnosti. V červenci roku 2008 se stal zámek spolu s areálem zámeckých zahrad národní kulturní památkou.
Kromě prostor zámeckých interiérů je možné navštívit i prostory méně typické –
půdu, kuchyni a sklep v rámci prohlídkového okruhu s názvem
"Od půdy po sklep".
V prostranství před zámkem a v rozlehlé zámecké zahradě je možné zhlédnout barokní
sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Čas strávený v zámecké zahradě si můžete zpestřit její netradiční samostatnou prohlídkou s názvem
„O poklad zámeckého zahradníka Josefa Zajíčka“. Připraveny pro vás jsou pracovní listy se záludnými úkoly, které splní jen opravdu pozorní a bystří pátrači. A za jejich úspěšné rozluštění se dočkáte i odměny. Během otvírací doby zámku můžete také navštívit novou
prodejnu rukodělných výrobků místní výtvarnice
Jany Doskočilové z Ateliéru Jaňule.
Kouzelný zámek
Podle
vlastní otvírací doby lze navštívit projekt
Kouzelný zámek po celý rok. Návštěvníci se zde seznámí s
čarodějem Percivalem, který na novoměstském zámku tráví zasloužený důchod společně
s trpaslíky, jež zachránil při jedné ze svých výprav.
Expozice zahrnuje rozmanité čarodějnické předměty, jako jsou hůlky, košťata, lektvary a elixíry, a nabízí interaktivní zážitky pro návštěvníky všech věkových kategorií. V zámecké zahradě, která dříve sloužila jako ovocný sad, se nachází
zámecký zvěřinec s možností zábavných aktivit. Projekt rovněž zahrnuje
tematické výstavy v Galerii Pod Žebrovkou, které obohacují hlavní expozici a zajišťují pravidelnou obměnu programu.
Čarokavárna „U děravého kotle“
V rámci otvírací doby Kouzelného zámku je možné zavítat do
čarokavárny „U děravého kotle“. Návštěvníci si, zde mohou vychutnat kouzelně lahodnou kávu, limonády, zákusky nebo se v zimním období zahřát svařákem. Mimo jiné se v areálu novoměstského zámku se nachází
restaurace Zámecké sklepy, která nabízí pestrý sortiment vín, piv a pokrmů.
Zámecké ubytování v apartmá i pronájem piknikových košů
Ubytovací kapacitu tvoří
dvě dvoupokojová a jedno jednopokojové apartmá, každé pro 2 osoby. Všechna apartmá jsou vybavena vlastní koupelnou s WC, malou lednicí, rychlovarnou konvicí, kávovarem,TV, SAT a WiFi. Dvě dvoupokojová apartmá mají možnost přistýlky pro 2 osoby. Od května do září mohou ubytovaní hosté strávit romantické a pohodové
chvíle v zámecké zahradě s piknikovým košem plným čerstvých dobrot. Piknikový koš je poskytován ubytovaným hostům po předchozí domluvě nebo ve formě dárkového poukazu. Koš je pojmenován po architektu Dušanu Jurkovičovi. Pochutiny jsou dodávány novoměstským obchodem s farmářskými potravinami.
Zahrajte si na piáno nebo půjčte knihu
Rádi byste si zahráli na piano a nemáte kde? Přijeďte si zahrát na zámek! Od května do září je možno zahrát si na volně
přístupné piano na zámeckém nádvoří. Můžete si třeba zahrát Louisinu polku, kterou v
Novém Městě nad Metují napsal slavný skladatel
Bedřich Smetana. Anebo jen Ovčáci, čtveráci… Na piano je možno hrát dle libosti a umu v rámci otevírací doby zámku.
Na nádvoří zámku je v sezoně (od května do října) v rámci otvírací doby zámku
volně dostupná miniknihovna s kvalitním výběrem titulů. Knihomolové si tak zcela jistě přijdou na své... Ve zdejší samoobslužné mini knihovně si můžete
vypůjčit libovolnou knihu, která se tu zrovna nachází a která vám padne do oka. Chvíle na zámku si tak můžete zpříjemnit čtením na lavičce na nádvoří či v zámecké zahradě. Půjčování knih funguje na základě dobré vůle a důvěry. Nikam se nezapisujete, nikde se neregistrujete.
Zámecká zahrada a lipová alej
V areálu zámku v Novém Městě nad Metují se 1. května 2019 nově otevřela část zámecké zahrady, která byla po několik let skryta očím návštěvníků. Jedná se
o lipovou alej, která se nachází na bývalém obranném valu. Alej ponese nově jméno paní
Pat Bartoňové-Dobenínové, manželky restituenta zámku Josefa Mariana, která se po přestěhování z USA do Nového Města nad Metují aktivně věnovala péči o zámeckou zahradu.
Historie v těchto místech sahá nejspíše
až do 16. století, kdy bylo město ve své severozápadní části opevněno hradbami, pětibokou baštou s dělostřeleckým patrem pro jedenáct děl a navazujícím valem, který v tomto místě pravděpodobně nahradil starší hradbu. Funkce tohoto opevnění byla značně prověřena mezi lety 1628–1648 vzbouřenými sedláky i Švédy, kteří odvezli z bašty devatenáct děl a symbolicky tak ukončili její obranné využití. Bašta byla v průběhu druhé poloviny 17. století v horní části údajně upravena na letohrádek. Po přestavbě roku 1737 začala být na dalších téměř dvě stě třicet let využívána jako špýchar. V této době byl již val přeměněn na park s dřevěným letohrádkem, který byl pro svůj špatný stav zbořen v roce 1841.
Val je dodnes zakončen věží Zázvorkou, která sloužila jako městská šatlava k nápravě pachatelů lehčích zločinů a v jejímž sousedství se až do roku 1874 nacházela Krajská brána s padacím mostem.
Prozkoumejte historický zámek Nové Město s unikátními styly interiérů, zážitky z čarodějnické expozice a romantickými chvílemi v zámecké zahradě.
Zámek byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova.
Na zámku je možné zhlédnout autentické interiéry ve stylech vrcholné secese, art deco, rondokubismu a funkcionalismu.
Zámek nabízí prohlídkový okruh 'Od půdy po sklep', který zahrnuje méně typické prostory jako půda, kuchyně a sklep.
Od roku 1992 je zámek opět majetkem rodiny Bartoň-Dobenín.
V zámecké zahradě lze zhlédnout barokní sochy a je možné účastnit se netradiční prohlídky 'O poklad zámeckého zahradníka' s úkoly a odměnami.
Návštěvníci se mohou seznámit s čarodějem Percivalem a prozkoumat expozici čarodějnických předmětů.
Zámek nabízí ubytování v apartmánech, každé vybavené vlastním soc. zařízením, lednicí, rychlovarnou konvicí, kávovarem, TV, SAT a WiFi.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.